yasmall
08 بهمن 1401 - 16:17

تاکید روسای جمهور آذربایجان و مصر بر توسعه همکاری‌ها

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به حوزه‌های همکاری با مصر گفت: حوزه های همکاری شناسایی شده‌اند - داروسازی، حوزه صنعتی، صنعت آلومینیوم، انرژی، صنعت نفت، از جمله بخش انرژی‌های تجدید پذیر.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است با الهام علی اف همتای خود دیدار و گفتگو کرد.

علی اف در این دیدار گفت: می توانم بگویم که اصلاحات انجام شده توسط شما توانایی های کشور مصر را بسیار تقویت کرده است. امروز مصر در منطقه ای که در آن قرار دارد نقش ثبات دهنده ایفا می کند. ما از آن بسیار قدردانی می کنیم و موفقیت های به دست آمده را به دوستان خود صمیمانه تبریک می گوییم. من مطمئن هستم که سفر شما کمک زیادی به توسعه روابط مصر و آذربایجان خواهد کرد.

وی افزود: ما امروز هم در یک نشست تک به تک و هم در جلسه ای با حضور هیئت ها در مورد بسیاری از موضوعات بحث کردیم و به یک موضع مشترک در مورد همکاری های آینده رسیدیم - این همکاری ها باید تعمیق و گسترش یابد.

رئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه من مطمئن هستم که توسعه موفقیت آمیز روابط دوجانبه ما برای ملت ها و دولت های ما بسیار مفید خواهد بود، اظهار داشت: در عین حال، ثبات بیشتری را برای مناطقی که در آن قرار داریم به ارمغان می آورد. زیرا هیچ کشوری بدون ثبات نمی تواند با موفقیت توسعه یابد.

علی اف افزود: بسیاری از پروژه های دیگر نیز مورد بحث قرار گرفت. پس از این کنفرانس مطبوعاتی امروز، در هنگام ناهار، ما به بحث های تجاری خود ادامه خواهیم داد. بار دیگر می خواهم از سفر رئیس جمهور محترم به آذربایجان تشکر کنم.

رئیس جمهوری مصر نیز در این دیدار با بیان اینکه همه حوزه های همکاری مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: ما به همکاری در سازمان‌های بین‌المللی ادامه خواهیم داد، به حمایت از یکدیگر ادامه خواهیم داد، همانطور که تاکنون در سازمان‌های بین‌المللی که در آنها مشارکت داشته‌ایم - چه سازمان ملل متحد، چه جنبش غیرمتعهدها، یا الهام علی اف رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که ما از سازمان همکاری اسلامی حمایت متقابل در این سازمان ها می کنیم.

علی اف نیز در ادامه این نشست گفت: سال گذشته جلسه کمیسیون مشترک بین دولتی در آذربایجان برگزار شد و در آستانه نشست بعدی این کمیسیون باید امروز توافقاتی را که با مهمان ارجمندم حاصل شده عملی کنیم تا در جلسه بعدی گام های ملموسی برداشته شود.

وی افزود:‌ حوزه های همکاری نیز شناسایی شده اند - داروسازی، حوزه صنعتی، صنعت آلومینیوم، انرژی، صنعت نفت، از جمله بخش انرژی های تجدید پذیر.

رئیس جمهور آذربایجان درباره رویدادهای مربوط به کریدور لاچین مدعی شد که ارمنستان در حال انتشار اطلاعات نادرست در مورد محاصره جاده لاچین-خانکندی است. 

وی افزود: ما تصمیم گرفته‌ایم مبارزه مشترک خود را علیه تروریسم بین‌المللی تقویت کنیم که به شدت به آن نیاز است. زیرا تروریسم بین المللی تهدیدی بزرگ برای کل جهان است و مبارزه موفق با این تهدید تنها در نتیجه تلاش مشترک امکان پذیر خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002927