yasmall
08 بهمن 1401 - 18:30

رسانه انگلیسی: روسیه در تدارک حمله جدید در اوکراین است

اوکراین مدعی است روسیه قبل از اولین سالگرد حمله به اوکراین، حمله دیگری انجام خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به ادعای روزنامه انگلیسی دیلی میل، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد نیروهای روسیه در حال ساخت استحکامات هستند و مسکو در حال برنامه‌ریزی حمله پیشگیرانه جدید در اوکراین است. 

تصویر سمت چپ مارس ۲۰۲۲ و راست ژانویه ۲۰۲۳ (ماه جاری) را نشان می‌دهد که طبق آن ادعا شده روسیه در حال ایجاد خطوط جدید دفاعی به منظور آمادگی برای حمله ادعایی ماه آینده است

طبق این گزارش، گفته می‌شود مسکو برای حمله جدید پیش از اولین سالگرد حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند)، آماده می‌شود. الکسی دانیلوف دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین مدعی شد: حالا آن‌ها برای فعالیت حداکثری آماده می‌شوند و معتقدند تا سالگرد باید دستاوردهایی داشته باشند.

وی افزود پوشیده نیست که آن‌ها برای موج جدید قبل از ۲۴ فوریه آماده می‌شوند. او همچنین گفت که ارتش روسیه یک هفته است که در جستجوی توانایی دفاعی نیروهای اوکراینی در منطقه زاپروژیا بوده است.

به ادعای این گزارش، تحلیل بردی افریک تحلیلگر اطلاعاتی منبع باز، استحکامات جدید روس‌ها را در سراسر جبهه در لوهانسک از مرز روسیه تا دونتسک و در سراسر زاپروژیا و خرسون نشان می‌دهد. 

به نوشته دیلی میل، گزارش تحرک جدید روسیه در حالی است که تصاویر ویدئویی از یک تانک روسی منتشر شده که از گلوله‌ها اجتناب می‌کند اما به سمت مین می‌رود و توسط یک مین نزدیک دونتسک در آنچه که ممکن است بخشی از تاکتیک حمله خرابکارانه برای متفرق و منحرف کردن نیروهای اوکراینی قبل از ضد حمله آن‌ها بوده باشد، تخریب می‌شود. 

 

 

به ادعای این گزارش، تصاویر ماهواره‌ای از استحکامات جدید مسکو ممکن است همچنین نشان دهنده این باشد که پوتین نگران ضد حمله جدید کی‌یف به دنبال اخبار ارسال تانک‌های مدرن غربی به اوکراین است. 

افریک که در موسسه امریکن انترپرایز کار می‌کند به دیلی بیست گفت: «آن‌ها (روس‌ها) تلاش می‌کنند تا اساساً دستاوردهای خود را تثبیت کنند و بخش‌هایی که تاکنون حفظ کرده‌اند را همچنان حفظ کنند». وی افزود: فکر می‌کنم این قطعاً هم پیامی به سربازان در اوکراین و به هر کسی که ممکن است تماشاگر باشد است که آن‌ها دستکم تلاش خود را خواهند کرد تا بمانند.

ویدئوی مذکور در حالی منتشر شده که نیروهای اوکراینی جمعه در یک رویارویی شدید با نیروهای روسیه برای کنترل شهر ووهلدار در جنوب غربی دونتسک گیر افتادند، در حالی که دو طرف در امتداد جبهه جنوبی در نبرد هستند. 

به گفته دنیس پوشیلین رهبر منطقه دونتسک، محاصره و آزادی این شهر (ووهلدار) بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. وی افزود: «به زودی ووهلدار ممکن است به موفقیت جدید و بسیار مهم برای ما تبدیل شود». این در حالی است که کی‌یف می‌گوید نبردها در این شهر همچنان در جریان است. 

سرگئی چروواتی سخنگوی ارتش اوکراین گفت که در آنجا نبرد شدیدی در جریان است و ماه‌هاست ارتش روسیه به دنبال دستیابی به موفقیت چشمگیر درآنجاست. 

ارتش اوکراین چهارشنبه (۲۵ ژانویه) هم اعتراف کرد که نیروهایش بعد از ماه‌ها درگیری شدید با نیروهای روسیه از شهر راهبردی «سولِدار» در منطقه دونتسک عقب‌نشینی کردند. سرگئی چرواتی سخنگوی ارتش اوکراین گفت: بعد از ماه‌ها درگیری سنگین، از جمله در چند هفته گذشته، نیروهای مسلح اوکراین (سولدار) را ترک کردند و به امتداد حومه به مواضع از پیش آماده شده، عقب‌نشینی کردند. 

وزارت دفاع روسیه پیش‌تر طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود «شامگاه ۱۲ ژانویه (به وقت محلی) آزادسازی شهر سولدار به‌طور کامل به پایان رسید، امری که برای ادامه موفق عملیات آفندی از اهمیت راهبردی برخوردار است». این بیانیه افزود: آزادسازی سولدار، نیروهای اوکراینی در باخموت را منزوی کرده و اجازه می‌دهد تا مسیرهای تدارکاتی آن‌ها در آرتومیفسک قطع شود.

با این حال، سخنگوی نیروهای نظامی شرق اوکراین سیطره روسیه بر شهر سولدار را رد کرده و در سخنانی گفته بود: «یگان‌های ما همچنان در سولدار بوده و این شهر تحت سیطره روسیه قرار ندارد. سولدار اوکراینی بوده، هست و خواهد ماند. 

پایان پیام/ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003236